ŚWIATOWY DZIEŃ ZWIERZĄT

Jesteś tu: » Strona startowa » ŚWIATOWY DZIEŃ ZWIERZĄT

ŚWIATOWY DZIEŃ ZWIERZĄT

W tym roku Światowy Dzień Zwierząt był  dla uczniów naszej szkoły emocjonalnym wydarzeniem. Czteroletni dog niemiecki Cormac Czar Olbrzyma był nietypowym gościem specjalnym.

Z okazji przybycia olbrzymiego psa przygotowano spotkanie z całą społecznością szkolną na sali, oraz zajęcia edukacyjne w wszystkich klasach.  Uczniowie dowiedzieli się kilku prawd i mitów na temat kotów i psów. Obejrzeli kilka wzruszających historii o tym jak zwierzęta domowe ratowały życie swoim właścicielom. Zobaczyli także jak wygląda życie zwierząt w schronisku. Uczniowie przekonali się, że duży pies nie musi być groźny, jeśli jest właściwie wychowany. Dowiedzieli się na czym polega właściwa opieka nad psem i o czym trzeba koniecznie pamiętać, mając pod opieką psa czy inne zwierzę domowe. Ważnym elementem zajęć był pokaz jak do psa podejść, jak go głaskać, a czego w obecności psa nie można robić. Cormac dzielnie i bardzo spokojnie uczestniczył w zajęciach. Uczniowie przełamywali swoje lęki i do głaskania  chętnych nie brakowało. Wielu z nich po raz pierwszy widziało tak dużego psa. Dodatkowo dzieci poznały kilka nazw psiego osprzętu: smycz, smycz treningowa, szelki, obroża,  obroża zaciskowa, obroża uzdowa czyli kantar, kaganiec, zgrzebło, cążki i wiele innych. Mieli możliwość dotknąć, dokładnie obejrzeć te przedmioty i poznać ich zastosowanie. Spotkanie na sali i zajęcia w klasach przygotowały Danuta Plewka i Agnieszka Dobrowolska. Z inicjatywy Pani Agnieszki, rozpoczęto zbiórkę karmy, koców i innych potrzebnych rzeczy, które zostaną przekazane do wybranego schroniska dla zwierząt. Uczniowie utrwalili pojęcie wolontariat. Pani Danuta jest wolontariuszką Stowarzyszenia na rzecz społeczności lokalnej „Ku Lepszemu” oraz Stowarzyszenia Dogi Adopcje a także właścicielką doga niemieckiego.   Ogłoszona zbiórka dla zwierząt potrwa
do 25 października i tego dnia będzie kolejne ważne wydarzenie Dzień Kundelka a zebrane artykuły zostaną przekazane wybranemu przytulisku.
 
Spotkanie z olbrzymim dogiem niemieckim sprawiło, że następnego dnia dzieci pytały o Cormaca. Taką żywą lekcję wiedzy o zwierzętach domowych, a zwłaszcza  o psach z pewnością zapamiętają na długo, a co najważniejsze uczniowie uświadomili sobie, że za przyjemność posiadania domowego zwierzęcia trzeba wziąć całkowitą odpowiedzialność. Jakie są argumenty za obecnością zwierząt w domu, a co przemawia przeciw? Czego uczą się dzieci, mając pod opieką psa czy kota? Jaką wiedzę zyskują dorośli o swoich dzieciach? Czego trzeba wymagać od domowników? Jak nie dopuścić do sytuacji, że zwierzę staje się zabawką rzucaną w kąt? – to pytania na które uczniowie znają już odpowiedź.

CORMAC Czar Olbrzyma ze swoją Panią a naszą Panią Pedagog uczestniczył w nagraniu studyjnym programu z cyklu "Moda na rodzinę" - w odcinku: "Dziecko i zwierzę domowe"
w telewizji TVP abc. Prezentowali się super ... a o czym opowiadali  można było posłuchać 19 października o 21.45 (powtórka 22 października), oczywiście na kanale TVP abc.

Opracowanie: szkolnastrona.pl